Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

První dny novorozence doma z porodnice

Nejdůležitější rady k péči o své miminko získají maminky již na porodnici. Proto jen několik poznámek:

Výživa kojením

Výživa kojením je nejpřirozenější. Aby bylo kojení v pohodě a klidu, měla by si maminka na kojení vybrat místo i polohu, která ji bude nejvíc vyhovovatV poloze v sedě by měly být podepřené nohy malou stoličkou, aby se uvolnil tlak v páteři, pod dítětem je vhodné mít na klíně polštář. Je dobré připravit si i pití, případně trochu jídla.

Kojení z jednoho prsu by nemělo být delší, než 20 minut. Většinu dávky vysaje novorozenec v prvních minutách, dále bradavku spíše cumlá. Více budeme o kojení hovořit v příslušné kapitole.

Malá, ale důležitá poznámka pro kojící maminky:  

Před tím, než začnete miminko kojit, tedy než mu vsunete prsní bradavku do úst, je třeba vyvolat u dítěte hledací reflex. Kojence si uložíte do polohy ke kojení, která vám nejlépe vyhovuje, z bradavky odkápněte trochu mléka do pusinky dítěte a bradavkou mu lehce třete horní ret z jeho spodní  (ústní) strany. Dítě reflexivně otevře pusinku a začne hledat bradavku. Teprve v ten moment mu bradavku vsuňte do úst. V důsledku dalšího vrozeného reflexu začne dítě sát.

Pokud byste zasunula bradavku do úst dítěte bez této  krátké přípravy, může miminko vnímat bradavku jako cizorodý předmět a nezačne sát, dokonce se může zasunutí bradavky do úst bránit.

Nezapomeňte také na skutečnost, že novorozenec nedýchá ústy, ale nosem. Proto je třeba, aby mu prs nazakrýval vstup do nosu (nosní dírky). I to by mohla být příčina toho, že by dítě prs odmítalo.

Dokrmování

Výjimečně, pokud se laktace rozvíjí pomaleji, přicházejí novorozenci s dokrmem již z porodnice. Na našem trhu je mnoho sušených mlék (formulí), která jsou kvalitní, maminka nemusí mít strach. O všem, co souvisí s krmením miminka, poradí  mamince v kojenecké poradně naše sestřička. Je-li mléka málo, je vždy výhodné pokusit se o zlepšení jeho tvorby:.

Podpora kojení

Prsní žláza i mlékovody potřebují ke snadnému vyprazdňování mléka dostatek přirozeného vitamínu A. Rada babiček, která je ale velmi účinná, je tato: Nastrouháme syrovou mrkev, kterou orestujeme na oleji (vitamín A je rozpustný v tucích) a podle chuti buď lehce osolíme či osladíme. Mističku takto připravené mrkve by měla maminka jíst 3x denně, zapíjet by ji měla čajem z jestřabiny (čaje na podporu kojení lze zakoupit i v lékárně).

Postýlka

Postýlka, ve které je novorozenec, musí mít šikmo uložený slamníček, aby byla hlavička vždy výše, než je dolní polovina těla. Přechod potravy ze žaludku zpět do jícnu je u malých dětí snadný a šikmou polohou tomu bráníme. Sklon slamníčku by měl být takový, aby miminko svojí vahou nesjíždělo, ale čím je větší, tím lépe. Polštářek nepoužíváme, podkládáme celý slamníček. Šikmá poloha je i výbornou prevencí škytání,které je způsobeno právě podrážděním jícnu obsahem žaludku, který se do jícnu dostal.

Preference polohy hlavičky

Většina malých kojenců si brzo vybere stranu, na kterou převážně otáčí hlavičku. Kdybychom tomu nebránili, tělo by se stáčelo do kompenzační C-skoliózy, nedobré pro vývoj páteře. Podkládání je přitom neúčinné. Pamatujme, že miminko se otáčí na tu stranu, odkud k němu přistupuje maminka a za světlem. V pravý čas je třeba otočit buď celou postýlku, nebo miminko v postýlce, někdy je třeba na stranu postýlky, kam dítě spontánně stáčí hlavičku, umístit tmavou látku. Tímto jednoduchým způsobem zajistíme, aby se páteř miminka nedeformovala.

Dudlík

Názory na jeho užívání procházejí vývojem, v poslední době se na porodnicích dudlík spíše nedoporučuje. Za sebe však mohu říci, že jsem se u našich pacientů nesetkal s dítětem, které by mělo díky dudlíku problém se zoubky. V době, kdy by dudlík mohl zoubkům vadit, to je mezi 12 až 18 měsíci, ho lze již bez problémů odstranit. Dudlík nemá dle mého názoru ani žádný vztah ke kojení, určitě kojení neovlivňuje. Naopak by bylo kojení zásadně ovlivněno, pokud bychom dokrmovali novorozence z kojenecké láhve se savičkou. Láhev se savičkou lze užít až tehdy, kdy je kojení stabilizováno a dítě je na prsní bradavku fixováno.

Rodné číslo

A na závěr jedna organizační prosba. Rodné číslo dostávají rodiče v doporučeném dopise záhy po propuštění z porodnice. Jakmile vám přijde, prosíme o jeho telefonické sdělení (495 22 07 07). Děkujeme


Problémy, se kterými se mohou rodiče u dítěte během nemoci setkat, jsem shrnul do své knížky "Maminko, není mi dobře", kterou vydalo nakladatelství Vašut v roce 2019. Knížka i její aktualizované dotisky jsou dostupné v běžné knižní distribuci. Zabýval jsem se v ní jak postupy lékařskými, tak i radami, jak v pediatrii využívat léky přírodní.

   

S velkou radostí Vám mohu říci, že nakladatelství Vašut překročilo letos v létě hranici jedenáct tisíc výtisků knížky "Maminko, není mi dobře" prodaných v síti prodejen Kanzelsberger či u jiných prodejců. Knížka není pro mě zdrojem zisku, ale byla psána se snahou poskytnout rodičům vše, co jsem se za čtyřicet let v ordinaci naučil. Nejde o knížku pro mediky, ale naopak, je určena rodičům. Proto se v ní zabývám v jisté míře i alternativními způsoby léčby, či dobrými radami našich babiček.

Informace o léčbě případné koronavirové nákazy najdete v knížce v kapitole "Chřipka". Covid 19 není sice chřipka, příznaky má Covid 19 velmi široké a zejména postinfekční průběh může být jiný,  ale veškerá léčebná a epidemiologická opatření, která provádějí rodiče doma během onemocnění Covidem 19, se s léčbou chřipky shodují. A to včetně podávání léků alternativních a bylinných.

Nemusíte si knížku kupovat, byť je v běžné distribuční i internetové síti. Stačí, když si ji od někoho vypůjčíte. Najdete v ní však mnoho rad, s pomocí kterých si s nemocemi poradíte mnohdy i sami, aniž byste museli do ordinace či na LSPP. Zejména léčbě kašle jsem věnoval velkou pozornost, protože se stále setkávám s chybným podáváním antitussik - léků tlumících kašel, nebo diety při dětském průjmu.

Zkrácené verze o přístupu k běžným nemocem i k domácí léčbě, o kterých píši v knížce, jsem uložil i sem, na náš ordinační web. pod jednotlivými příznaky či diagnózami.


Na knížce spolupracovalo 12 konzultantů a 3 recenzenti, vše renomovaní lékaři jak praktičtí, tak někteří přednostové z klinik FN.  Vydalo ji zmíněné nakladatelství Vašut. Jsem velmi rád, že tak díky knížce můžeme rodičům poskytnout vodítko k tomu, jak přistoupit k příznakům nemocí v době, kdy není možno zajít ke svému praktickému dětskému lékaři. Věřím, že snad knížka bude pro rodiče i nadále užitečnou pomůckou. Na náš web postupně přidávám některé z článků v přiměřeném rozsahu (zatím zde máme léčbu horečky, některé poznámky k očkování, několik zajímavostí ke genetice, informace pro rodiče novorozenců a další).

Knížka by měla sloužit pro řešení nejběžnějších dětských potíží v době, kdy nejsme k dispozici. Třeba tak ušetříte za návštěvu LSPP, protože si ověříte, že Váš způsob léčby dítěte je správný.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

     

     

      

...