Na našem webu používáme cookies.
Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.
ČASTO NEMOCNÉ DÍTĚ
Předškolní děti i děti časného školního věku přicházejí do ordinace nejčastěji s nemocemi horních cest dýchacích. Někdy tak často, že jsou z toho nešťastní rodiče, ale i já. Virů a mikrobů je však mnoho druhů a my se musíme smířit s tím, že nemoc je zpravidla zevním projevem postupného vytváření obranných látek v organismu, který lze podpořit, ale nelze se mu vyhnout.
Odborné imunologické práce uvádějí, že je ještě normální, aby předškolní dítě onemocnělo 6-8x během podzimu a zimy infektem dýchacích cest, u dětí mez 6-12 lety to mohou být 2-4 nemoci.
Ve snaze zlepšit odolnost dítěte se musíme zamyslet nad možnými příčinami vzniku nemocí a nad možnostmi ovlivnění obranyschopnosti:
V zimním období co nejčastějším otevřením oken, na podzim a z jara stálým pootevřením sklopných ventilací.
Osoba s onemocněním dýchacího ústrojí je pro dítě zdrojem nákazy.
S přirozeným obsahem vitamínů (včetně ryb s obsahem vitamínu D. Nedám dopustit na rybí tuk. Pokud ho dítě toleruje, je to jeden z nejlepších a současně nejlevnějším způsobů, jak imunitu dítěte zlepšit. Chuťově přijatelnější než čistý rybí tuk je např. EPA plus Natural, který je dobrým zdrojem vitamínů A,D a E a Omega-3 mastných kyselin.
Podávání samotných vitamínů, nebo tzv. multivitamínových směsí nepokládám za nezbytné. Jde převážně o syntetické vitamíny, jejichž skutečný význam je sporný. Naopak pokládám za vhodné podávání přípravků s echinaceou, bylinou stimulující činnost imunitního systému. Sortiment těchto přípravků na trhu se mění, vždy však lze v lékárně některé z nich koupit. Přípravky v podobě kapek (např. Immunal) jsou určeny již pro děti od 1 roku, pro větší děti jsou běžně dostupné preparáty v tabletách. Vhodné je začít s podáváním přípravků s echinaceou na podzim.
Jak jsem se již zmínil v článku o očkování, očkovací látka proti 6 dětským nemocem (hexavakcína, podávaná od 3. měsíce věku) obsahuje antigen této baktérie. Ze zkušenosti ale vím, že nezabrání vzniku katarů horních dýchacích cest. K tomu je lepší speciální vakcína HIB (Hiberix). Po osmnácti letech, co tuto vakcínu používáme, je zřejmé, že očkované děti mají méně infektů horních dýchacích cest. Hlavně se to týká dětí docházejících do MŠ, kde je Haemophillus influenzae nejčastějším vyvolavatelem nemocí.
Preventivní vkapávání Vincentky, nebo vstřikování přípravků typu Sterimar do nosu 2x denně je velmi prospěšné. Tyto mírně hypertonické tekutiny lehce dráždí receptory pro tvorbu obranných imunoglobulinů IgA a podporují tak vlastní obranyschopnost sliznic.
Biologický preparát, který je poměrně drahý, ale chrání proti infekčním chorobám dodanými obrannými látkami a navíc aktivně stimuluje imunitní systém.
Pokud je nemocnost dítěte i přes uvedená opatření velká, provedeme imunologické vyšetření (z krve) a případně doporučíme některý z imunomodulačních preparátů (Bronchovaxom, Luivac). Ve výběru konkrétního preparátu se řídím výsledky imunologického vyšetření.
V zimním období se mne rodiče často ptají na možnost zvýšení odolnosti svých dětí, které jsou v té době častěji nemocné, než v létě. O příčinách nemocnosti jsme si již pověděli. Ale to, co platí obecně, platí dvojnásob v zimě. Ovlivněním všech uvedených příčin (a není to jen strava) je třeba začít již v létě.
Obecně platí, že ve vyvážené dětské stravě není ani v zimě zásadní nedostatek vitamínů, jakkoliv to jejich výrobci a distributoři stále opakují. Výjimkou může být vitamín C, a to spíše až v časných jarních měsících, kdy ho je méně v bramborách i jablkách a samozřejmě je výjimkou vitamín D v kojeneckém věku, který je třeba pravidelně podávat.
Dětský organismus je schopen z běžné stravy vstřebat tolik vitamínů, kolik jich potřebuje. Budete-li zažívací trakt dítěte zatěžovat nadměrným množstvím různých, mnohdy velmi drahých, nicméně syntetických multivitamínů, dojde k tomu, že většina vitamínů bude z organismu vyloučena jako nadbytečná a dokonce dochází k jistému „zlenivění“ receptorů zodpovědných za jejich vstřebávání, které po vysazení těchto velkých dávek nebudou schopny vstřebat vitamínů dostatek. Takže vydáte spoustu peněz a dítěti moc nepomůžete.
Z chemických prvků, které nemocnost dítěte přímo ovlivňují, je to železo a zinek. Pokud však naučíme dítě přijímat již od batolivého věku rozmanitou stravu, a to včetně masa (při vší úctě k alternativním způsobům a přes své školení v přírodní léčbě, kdy ani Ing. Janča nutnost živočišné bílkoviny nezpochybňoval) nemusíme železo ani zinek podávat v syntetické formě.
Na druhou stranu si myslím, že je možné odolnost dítěte proti infekcím zvýšit i potravinovými doplňky. Možností zvýšení obranyschopnosti je několik (Imunoglukan, Erdomed Herbal, Wobenzym a další). Osobně mám však nejraději extrakt z rostliny pocházející ze středozápadu USA - z Echinacea angustifolia, českým názvem Střapatka, jak jsem uvedl již výše. Střapatka stimuluje v lidském organismu imunitní reakce jak humorální, tak buněčné.
Problémy, se kterými se mohou rodiče u dítěte během nemoci setkat, jsem shrnul do své knížky "Maminko, není mi dobře", kterou vydalo nakladatelství Vašut v roce 2019. Knížka i její aktualizované dotisky jsou dostupné v běžné knižní distribuci. Zabýval jsem se v ní jak postupy lékařskými, tak i radami, jak v pediatrii využívat léky přírodní.
S velkou radostí Vám mohu říci, že nakladatelství Vašut překročilo letos v létě hranici deseti tisíc výtisků knížky "Maminko, není mi dobře" prodaných v síti prodejen Kanzelsberger či u jiných prodejců. Knížka není pro mě zdrojem zisku, ale byla psána se snahou poskytnout rodičům vše, co jsem se za čtyřicet let v ordinaci naučil. Nejde o knížku pro mediky, ale naopak, je určena rodičům. Proto se v ní zabývám v jisté míře i alternativními způsoby léčby, či dobrými radami našich babiček.
Informace o léčbě případné koronavirové nákazy najdete v knížce v kapitole "Chřipka". Covid 19 není sice chřipka, příznaky má Covid 19 velmi široké a zejména postinfekční průběh může být jiný, ale veškerá léčebná a epidemiologická opatření, která provádějí rodiče doma během onemocnění Covidem 19, se s léčbou chřipky shodují. A to včetně podávání léků alternativních a bylinných.
Nemusíte si knížku kupovat, byť je v běžné distribuční i internetové síti. Stačí, když si ji od někoho vypůjčíte. Najdete v ní však mnoho rad, s pomocí kterých si s nemocemi poradíte mnohdy i sami, aniž byste museli do ordinace či na LSPP. Zejména léčbě kašle jsem věnoval velkou pozornost, protože se stále setkávám s chybným podáváním antitussik - léků tlumících kašel, nebo diety při dětském průjmu.
Zkrácené verze o přístupu k běžným nemocem i k domácí léčbě, o kterých píši v knížce, jsem uložil i sem, na náš ordinační web. pod jednotlivými příznaky či diagnózami.
Na knížce spolupracovalo 12 konzultantů a 3 recenzenti, vše renomovaní lékaři jak praktičtí, tak někteří přednostové z klinik FN. Vydalo ji zmíněné nakladatelství Vašut. Jsem velmi rád, že tak díky knížce můžeme rodičům poskytnout vodítko k tomu, jak přistoupit k příznakům nemocí v době, kdy není možno zajít ke svému praktickému dětskému lékaři. Věřím, že snad knížka bude pro rodiče i nadále užitečnou pomůckou. Na náš web postupně přidávám některé z článků v přiměřeném rozsahu (zatím zde máme léčbu horečky, některé poznámky k očkování, několik zajímavostí ke genetice, informace pro rodiče novorozenců a další).
Knížka by měla sloužit pro řešení nejběžnějších dětských potíží v době, kdy nejsme k dispozici. Třeba tak ušetříte za návštěvu LSPP, protože si ověříte, že Váš způsob léčby dítěte je správný.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------