Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Cestování s dětmi

 

Cestování s dětmi

 

          Zdravotním rizikům spojeným s cestováním jsem se podrobně věnoval ve svých knížkách vydaných v nakladatelství Kletr (Průvodce po JAR a tři průvodce po národních parcích USA). Podle množství ohlasů na tyto kapitoly vidím, že jsou otázky cestování s dětmi pro rodiče důležité. Proto bych několik svých názorů uvedl i zde.

 

a) Cestování s dětmi autem po Čechách a po Evropě

 

 

0-4 roky

          Převážení dětí v autosedačce se již naštěstí stalo standardem. Málokdo si uvědomí, že poveze-li dítě při cestě autem na klíně, není schopen je při nárazu udržet. Hmotnost dítěte se například při nárazu v rychlosti 50 km/h zvýší třicetkrát. Dítě vážící 10 kg se tak bude pohybovat vpřed jako těleso těžké 300 kg). Také následky připoutání dospělé osoby a dítěte jedním bezpečnostním pásem bývají často kruté.

          Aby byla sedačka dobře upoutána, měl by být váš automobil vybaven systémem Isofix a je nutné instalovat ji do auta přesně podle návodu.

          Je důležité, aby byla sedačka správné velikosti a dítě se v ní dobře cítilo, sedačka by měla být kvalitní s příslušnou homologací.

          Velmi důležité je, že autosedačka nesmí být umístěna na sedadle vybaveném airbagem, případně je třeba airbag deaktivovat!

          Styl jízdy a rychlost je třeba přizpůsobit tomu, že převážíte dítě, dvojnásobně musíme předvídat a předpokládat,že chybu může udělat jiný řidič.       

5-6 let

          Pro cestování dětí tohoto věku v autě jsou nejvhodnější kompaktní anatomické sedačky s vlastními bezpečnostními pásy. Pás nesmí být veden pod pažemi nebo přes bříško.  I v tomto případě je ukotvení sedačky systémem Isofix velmi výhodné.

          Nikdy nedovolte dítěti stát za jízdy mezi sedadly či klečet na zadním sedadle. I v tomto případě platí rovnice o zvýšení hmotnosti úměrně k rychlosti jízdy a i malý náraz může dítě vymrštit dítě proti čelnímu sklu. Již náraz v rychlosti 15 km/h bez dětské sedačky může být pro dítě smrtelný.

Nastupujte a vystupujte vždy na straně chodníku nebo krajnice.


7-10 let

          Stále platí, že je třeba používat sedačku i při jízdě na krátkou vzdálenost.

Při používání dětské autosedačky v automobilu od nejútlejšího věku dítěte, lze předpokládat, že takto staré dítě bere toto bezpečnostní opatření jako samozřejmost.

          Po usazení dítěte je třeba zkontrolovat, že bezpečnostní pás nejde v blízkosti krku ani přes ramenní kloub. Ve spodní části musí obepínat pánev.

          Nejbezpečnější umístění sedačky je na zadním sedadle za spolujezdcem, pozor však na nezajištěné předměty pod zadním sklem. Při nárazu mohou dítěti způsobit vážné poranění.


Věk nad 10 let

          V tomto věku by měl být používán samostatný sedák místo kompaktní dětské autosedačky. Posed dítěte je díky němu zvýšen do polohy, ve které bude bezpečnostní pás obepínat celé tělo.

          Jakmile dítě doroste do výšky 150 cm nebo jeho tělesná hmotnost dosáhne       36 kg, není již autosedačka povinná. Dítě tak může sedět na sedadle, ale vždy musí být správně připoutané.



a) Cestování s dětmi letadlem do zámoří

 

          V ordinaci se stále častěji setkávám s dotazy rodičů na cesty i do těch destinací, kam jsme si nedávno ani nepředstavovali, že by rodiče cestovali. Proto několik mých zkušeností:


          1. Vlastní cesta letadlem:

          Let dopravním letadlem je z hlediska případného zvracení (kinetózy) mnohem menší zátěží, než cesta autem či lodí.

          Většina batolat i větších dětí snáší let dobře, kinetóza je méně častá, než při jízdě autem.  K zabránění bolesti uší způsobenému tlakovými změnami v letadle a tím i ve středním uchu (není-li u dítěte zcela průchodná Eustachova trubice), je vhodné při stratu a před přistáním cucat bonbóny. Je třeba, aby si rodiče uvědomili, že je třeba dítě během letu přiměřeně zabavit a nepovolit mu běhání po palubě, které je velmi nebezpečné (a pro ostatní cestující zpravidla nepříliš příjemné). Také hlasitá komunikace mezi sourozenci není cestujícími přijímána dobře. Nezapomeňte si vzít do letadla dostatek knížek, abyste je mohli do doby, než dítě usne, což bývá při delších cestách časté, zabavit. Předčítání či povídání si s dětmi je nejlepší způsob, jak dítě udržet v klidu. Naopak hry v telefonech a i-Padech vedou velmi často k nevolnosti a zvracení.

          Léky:

          Preventivně či při nevolnosti můžeme použít homeopatický přípravek Cocculus indicus 9 Ch, případně použijeme Kinedryl, jak bude popsáno dále.

          Jídla podávaná na palubách nejsou příliš vhodná ro malé děti. Pokud tedy letecká společnost nenabízí při koupi letenek i dětské jídloje třeba se dostatečně vybavit na cestu ještě před jejím zahájením.

          S rychle vstřebatelnými cukry musíme v běžném životě zacházet opatrně, aby dítě netloustlo. Během cesty letadlem je však neomezujeme (více je o metabolismu dětí napsáno v kapitole Příznaky - zvracení). Ideální z tohoto hlediska jsou například dobře stravitelné banány.

          Cesta s kojencem představuje jistý problém. Letecká společnost nám musí zajistit speciální místo pro spánek dítěte ve vodorovné poloze, s palubním personálem musíme dohodnout způsob ohřívání mléka.

          Cesty letadlem s dítětem do čtyřech měsíců věku, než bude mít po očkování vytvořeny protilátky proti  dávivému (černému) kašli,  záškrtu a obrně, nedoporučuji vůbec. Domnívám se, že je to velmi riskantní, přibližně od jednoho měsíce věku jsou protilátky získané během nitroděložního života rozloženy a dítě je těmito nemocemi a zejména jejich následky bezprostředně ohroženo.


          2. Zdravotní rizika při pobytu v zahraničí:

          Nejsem v zásadě ani proti cestám rodičů s malými dětmi k moři. Nejsem však přesvědčen, že je pobyt u moře přínosný pro kojence. Chápu mladé rodiče, že se k moři těší, ale je řada důvodů, proč osobně doporučuji  raději cesty k moři spíš batolatům a větším dětem.

          Také turistické výlety s kojenci a malými batolaty sedícími v krosně na zádech některého z rodičů, nepokládám za příliš vhodné. Nejnovějším problémem, který řeší rehabilitační lékaři u dětí jsou luxace v atlantookcipitálním kloubu či jinde v krční páteři. Pokud sledujete dítě spící v krosně, kterému bezvládně visí hlavička a krční páteř je vystavena zcela nefyziologickým kroutivým pohybům, jste až trochu vyděšeni.

          Je třeba pečlivě zvážit, a to i u větších dětí, jistá rizika spojená s cestami do Egypta a podobných destinací, kde jsou téměř pravidlem průjmová onemocnění. Je jistě mnoho zemí, které jsou pro batolata a předškolní děti vhodnější.

          V kterékoliv zemi je třeba užívat balené vody a vyvarovat se potravin, které mohly být v kontaktu s místní vodou (zeleninové saláty). Velmi vhodné jsou naopak potravinové konzervy určené dětem přivezené z Čech, případně zakoupené v místních lékárnách. Pokud se pro tyto země již rozhodnete, je potom téměř nutností vzít s sebou Hylak forte a Ercefuryl. Pravděpodobnost průjmu je velká.

          Pokožku je třeba chránit před sluncem. Nejsem však zastáncem absolutní ochrany s použitím krémů s ochranným filtrem kolem 40 či 50 (a to ani doma v Čechách). Ty jsou vhodné pouze u dětí, které mají alergii na sluneční paprsky (solární dermatitidu). Každé dítě přiměřenou dávku slunečního záření potřebuje, je předpokladem k dostatečné tvorbě vitamínu D. Je výhodnější chránit děti, pokud je to možné, slunečníky, lehkým oblečením a kloboučky a pokud se na slunci pohybují, velmi dobře chrání krém s filtrem kolem 15-16 (např. Daylong, který odolává vodě a na pokožce není mastný). Důležité je však aplikovat krém již v hotelu, dříve, než se vypravíme na pláž.

          Základní příznaky a řešení běžných stavů popíši níže. Obecně však platí, že je nezbytné odjíždět do zahraničí s dobrým pojištěním léčebných výloh a při zdravotních obtížích dítěte, které nejsme zvyklí běžně řešit doma, volit vyšetření místním lékařem. Vyšetření dítěte není zcela vázáno na to, co je dítě schopno slovně vyjádřit, jsou objektivní známky nemoci, které pediatři v kterékoliv zemi znají.

          Zcela nesprávné je chtít na svém českém lékaři předepsání ATB. Neexistuje "univerzální antibiotikum" a každé podání antibiotik i v zahraničí by mělo být zodpovědně zváženo.

          Osobně bych se při cestách do zahraničí s malými dětmi vyhýbal zemím, kde jsou nutná speciální očkování (žlutá zimnice, cholera, malarická prevence). Naopak očkování proti žloutence typu A bych pokládal za standard, bez kterého bych do zahraničí s dětmi necestoval.

 


Nevolnost při jízdě autem, v letadle či na lodi (kinetóza):

          Při jízdě působí na mozek dítěte signály z očí i z centra pro rovnováhu ve vnitřním uchu. Mozek špatně vyhodnocuje protichůdnost signálů a postupně dochází k nepříjemným pocitům v oblasti žaludku, k bolestem hlavy, návalům a závratím. To vše vede k následnému zvracení.

          Jak tedy kinetóze bránit?

- dítě by nemělo být lačné, před jízdou by mělo dostat malé množství potravy, např. piškotů, sucharů nebo chleba. Je možné jídlo zapít, ale s rozvahou.

- Vhodná je příjemná hudba, dobré je rozptýlení dítěte společnou hrou či zpíváním.

- Učíme dítě sledovat objekty spíše před autem, nejlépe vzdálené.

- Děti se sklonem ke kinetóze  by zásadně neměly při jízdě číst.

- Oblečení na cestu by mělo být volné, nesmí dítě nikde svírat.

- Vhodným doplňkem jsou okenní stínidla, která děti ochrání před sluncem a současně jim brání v pohledu do strany, který kinetózu zhoršuje.
- Delší cesty je dobré plánovat na noc, kdy do mozku dítěte přichází méně vzruchů a kinetóza není  tak častá. Mnohdy dítě i většinu cesty prospí.

- Pokud cestujeme ve dne, je třeba zastavit vždy přibližně po jedné až dvou hodinách, aby měl žaludek čas k uklidnění. Při zastávce je možné podat dítěti trochu jídla.

- Větší děti mohou při jízdě žvýkat žvýkačku.

 

Léky proti kinetóze:

 

          Do dvou let věku dítěte jsou preventivní i léčebné možnosti jen malé. Někdy pomohou homeopatika:  Homeopatickým lékem na nevolnost a zvracení při jízdě je lék Cocculus indicus 9 Ch. I kojencům jej můžeme podávat v množství 5 granulí 1 den před cestou a dále po 5 granulích opakovaně každé 2-3 hodiny jízdy. Stejně jako u jiných homeopatických léků podávaných malým dětem, rozpustíme granule ve lžičce vody, kterou dítě vypije.

          Mnoho let byl proti kinetóze u kojenců a batolat používán lék Prothazin. Je to antihistaminikum první generace (lék proti alergii, který jsme s úspěchem užívali i na tlumení nočního kašle u dětí). Prothazin ovlivňuje alergii, ale vedlejším účinkem (vzhledem ke kinetóze i vzhledem ke kašli vlastně žádoucím) je spavost dítěte. Prothazin užívali gynekologové desítky let proti zvracení u těhotných žen, pokládám ho za lék velmi bezpečný. Jen asi 2% dětí po něm nespí, ale má naopak určitou paradoxní rekaci-spíše agitovanost. 98% ho snáší dobře. Prothazin je hořký, proto se vyrábí v tabletách. Ty se ale velmi pomalu rozpouští v žaludku. Pokud chceme, aby Prothazin rychle účinkoval, je třeba jej mezi dvěma lžičkami rozdrtit a smíchat s cukrem či se sirupem a dobře zapít. Potom působí velmi rychle.

V příbalovém letáku byla však před nedávnem změněna hranice podávání nad 10 let věku. Je to škoda, protože na můj dotaz odpověděl SÚKL vysvětlením, že tableta nemá dělící rýhu, nelze ji tedy přesně rozpůlit a 25 mg v 1 tabletě je na dítě pod 10 let velká dávka (podává se 1 mg/kg hmotnosti/24 hodin). Věřím, že časem dojde ke změně tohoto doporučení, osobně pokládám Prothazin za vynikající lék.

          Od dvou let se podává dětem známý Kinedryl:

          děti od 2 do 6 let 1/4 tablety 60 minut před cestou, během cesty můžeme dávku ještě 2x zopakovat přibližně po 3 hodinách.

          děti 6-15 let 1/4 až 1/2 tablety ve stejném schématu.

          Od 15 let: Žvýkačky Travel-Gum. Výhodné jsou právě na cestách, protože nepotřebují nápoj na zapíjení. Účinná látka se vstřebává sliznicí úst           a účinkuje i tehdy, když ke zvracení již došlo.


 

Základní příznaky nemocí větších dětí a jejich léčba

(Pomůcka na cesty)


          Rady jsou obecnou pomůckou pro řešení obtíží na cestách a od možných obtíží, které nás při cestování mohou potkat, odvozujeme i složení cestovní lékárničky. Pokud jsou však obtíže závažnější či nelepší-li se do 1-2 dnů, je třeba návštěva lékaře.

          Jsou-li metody přírodní léčby, kterou i v zahraničí preferujeme, nedostatečné, můžeme použít léky klasické medicíny:


Bolest hlavy: Brufen 400 mg 2x1 tbl., Paralen 3x500 mg, Saridon 1- 2 tbl. za den (velmi účinný).

Bolest zubu: Saridon, příp. Brufen

Bolest v krku: Tantum verde pastilky. Desinfikují a znecitlivují.

Bolest zad:     Brufen 1-3x1, Hotemin (Rp.) 1x1 denně. Velmi účinný.

Kašel vlhký: Ambrosan 3x1 tbl., nebo ACC 200 mg 3x1 tbl., Erdomed (Rp.)

Kašel noční, suchý, dráždivý: Sinecod kapky: nad 3 roky: 25-30 kp. na noc,

                      Levopromazin (Rp.)                

Teplota:        Brufen 2-3x 400 mg, Paralen 3x 500 mg

Rýma:          Otrivin kapky, příp. Vibrocil gel (na cestování je vhodný, je v malé tubě).

Chřipkové příznaky u dětí na 15 let a dospělí: Acylpyrin 3x1, nebo 2 tbl. na noc, zapít velkým množstvím horkého čaje (potní kůra–velmi účinná, na                          tekutiny nezapomínat!)

Alergické vyrážky: V nouzi Xyzal , Aerius či Claritin, příp. Zyrtec (jde o léky vhodnější na dlouhodobé podávání). Nejrychleji ale účinkuje                                        Dithiaden (Rp.),  jakkoliv jde o antialergikum starší generace. Jsme po něm však ospalí, není vhodný pro řidiče.

Alergická vyrážka ze slunce:

                    Fenistil, příp. RadioXar (novinka, velmi dobře zklidňující krém), Locoid Crelo (Rp.)

 Průjem:      Ercefuryl 3x1 (Rp.) - nejlepší pro cestovatele. Lze nahradit volně

                     Prodejným Enterolem. Dieta.   Sladký (!) čaj. Ideálním doplňkem

                     u průjmu, zvracení, či nadýmání je volně prodejný Hylak forte,

                     3x2 ml do sladkého čaje, jakkoliv je lahvička 100 ml pro cestování trochu nepraktická.

Zácpa:        Guttalax 12-14 kp. ráno. Účinkuje po 12 hodinách, v tlustém střevě, prakticky bez nepříjemných projevů, které mohou

                    působit jiná laxativa.

Spálenina:    Chladit!! Na běžné spáleniny kuchyňského typu užívám mýdlo.

                     Je to neuvěřitelné, ale funguje to. Vyzkoušeno u dospělých i dětí.

                     Nepálí, chladí, lze potřít opakovaně. Pokud se spálenina ukáže jako

                     závažnější, vyžadující chirurgické ošetření, mýdlo vadí mnohem

                     méně než masti, či jiné lidové přípravky. Je-li k dispozici: Flamigel

Spálenina od slunce: Calcium pantothenicum spray či mast. Velké množství chladných

                     tekutin! Je to velmi důležité a zapomíná se na to.

Drobné úrazy: Septonex spray (pro cestování velmi praktický). Jakkoliv není

                     v domácích (českých) podmínkách dobré plýtvat protibakterálními

                     mastmi či zásypy, na cestách bych se k nim klonil. Spíš

                     preventivně, lékařská péče je mnohdy špatně dostupná.

                     Framykoin mast (Rp.), příp. Betadin mast na hlubší rány a rány v ohybech kloubních, Framykoin zásyp (Rp.) na plošné, nehluboké rány.                      HemaGel, Flamigel, příp.Traumacel zásyp k zastavení krvácení.

                   (Léčba drobných úrazů je popsána v samostatné kapitole).

Cizí těleso v oku: O-Septonex kapky. Velmi se mi osvědčilo vozit s sebou

                    i vaničku na vyplachování oka, která je součástí přípravku

                    Ophtal. Ten je trochu objemný na cestování, ale je velmi užitečný.

Bodnutí hmyzem:  Fenistil gel, při otoku a svědění Dithiaden (Rp).

Bolest břicha:  Je-li bolest těsně pod hrudním košem pod mečovitým výběžkem

                        hrudní kosti, je možné zkusit snížit kyselost žaludeční Anacidem

                        (4-5x denně 1 sáček do ½ sklenice vody, hodně zapít)

                        Je-li bolest v podbřišku, zejména vpravo, je vždy nutné myslet

                         na zánět appendixu. Možno zkusit ledové obklady, neustoupí-li

                        bolestivost během několika hodin, je nutné lékařské vyšetření.

Distorze (výron kloubní, zpravidla kotníku): V prvních hodinách ledové obklady a zvýšená poloha končetiny, v dalších dvou dnech studené

                        obklady. Od třetího dne možno potírat Heparoidem k rozpouštění

                        krevního výronu a přípravkem Dolgit krém (jde o Ibuprofen ke snížení bolestivosti. Zpevnit elastickým obinadlem.


Lékárnička na cesty:


A) Léky, pokud některé trvale užíváte

B) Přípravky volně prodejné:

Brufen 400 mg (případně Paralen 500mg)

Saridon tbl.

Tantum verde pastilky

Ambrosan tbl. (nebo trochu dražší ACC tbl. po 200 mg)

Vibrocil gel

Acylpyrin 500 mg

Claritin tbl.

Enterol (příp. Hylak forte roztok)

Guttalax

Calcium pantothenicum mast (na spáleniny od slunce je lepší spray)

Betadine mast, příp. Flamigel

O-Septonex kapky (příp. i Ophtal, anebo aspoň vanička k němu přiložená na výplach oka)

Fenistil gel

Anacid sáčky

Dolgit krém (příp. Heparoid mast)

Betadine  mast (příp. mast se stejným složením Braunovidon)

Traumacel zásyp

Sterilní gázové čtverečky, rychloobvaz, obinadlo, elastické obinadlo.

C) Přípravky na recept, často byly předepsány dříve a pacienti je mají doma:

Prothazin, Dithiaden tbl.

Ercefuryl kapsle

O-Framykoin mast (oční mast, kterou lze dobře použít i na kůži)

Framykoin zásyp


Lékárny „pharmacy“ jsou ve světě zpravidla součástí běžných větších obchodů. Mívají často otevřeno až do pozdních večerních hodin. Základní osobní léky je však dobré vzít si s sebou z domova, protože některé mohou být v zahraničí pouze na recept, nebo se nedají sehnat vůbec.



Bezpečnost na cestách:

 

          Podrobně jsem se této otázce věnoval ve svých cestovatelských knížkách. Tento text již trochu vybočuje svým rozsahem z běžných pediatrických doporučení na mém webu, přesto jej sem přetisknu pro případné zájemce:


Bezpečnost je především věcí ostražitosti a zdravého rozumu.  Na jedné straně není dobré přeceňovat nebezpečí denních procházek do přírody a kazit si tím prožitky z krásné země, na druhou stranu je ale třeba pamatovat na to, co platí všude ve světě:

1.Tvářit se nenápadně a ne jako turista, což se někdy doporučuje, moc nejde. Ať se budeme snažit sebevíc, cizince v nás pravděpodobně ten, kdo by neměl dobré úmysly, brzo pozná. Důležitější je ale nevystavovat na odiv své drahé kamery a fotoaparáty. Budou v dalekém zámoří stejným lákadlem pro zloděje, jako je tomu v Londýně, Paříži, nebo  v Praze.

2. Doklady a cennosti (peněženky, mobilní telefony a podobně) je dobré nosit v batohu ani ne nahoře, ale ani ne dole, nejlépe uprostřed, naléhajíce na záda. A na placení drobností  je dobré vozit s sebou druhou, malou peněženku, kterou snadno umístíme do zapnuté kapsy. Při plánování oblečení na cestu pamatujme na to, aby alespoň jedna součást našeho oděvu právě takovou kapsu na zapnutí měla. Je účelné -  a všichni zkušení cestovatelé to radí – pořídit si kopii svého cestovního dokladu a uložit ji jinde, než kde cestovní pas obyčejně máme, nejlépe do zavazadla svého partnera.

3. Kabelky jsou lepší na zip, než na klopu. Není dobré věšet kabelku v restauraci na opěradlo židle, lepší místo je pod stolem u nohou.

4. Nesmírně opatrní buďme na klíče od auta. Zpravidla máme jen jedny, a tak je nikdy je nenechávejme bez dozoru v koupelnách, nebo u hotelového bazénu.

5. Nepodceňujme bezpečnost v hotelových pokojích. I při krátkém opuštění pokoje nezapomeňme zavřít okna, posuvné balkónové dveře a vstupní dveře.

6. V případě ztráty pasu je třeba oznámit tuto skutečnost neprodleně na telefon příslušného konzulátu.

 

7. Zdání může být klamné. I podvodníci bývají často dobře oblečení.

8. Dejme pozor na případné dealery drog, abychom se nedostali do potíží s policií již jen tím, že budeme dealerovi složitě anglicky vysvětlovat, že drogu nechceme. Pokud jsem se kdy do této situace dostal, začal jsem vždy velmi hlasitě mluvit česky, což dealera zpravidla tak překvapilo, že spěšně odešel.

9. Buďme opatrní na peníze:

Převážení hotovosti je riskantní. Platební kartou lze platit téměř všude. Že nelze mít PIN u karty, to už snad ví všichni. V zahraničí to platí dvojnásobně. A pokud se již bojíme, že ho zapomeneme, je dobré ho zašifrovat do některého telefonního čísla ve svých poznámkách. To lze odhalit těžko.

Platební kartu mějme při případném placení stále na očích.

Při výběru z bankomatu bedlivě sledujme okolí. Nikdy nepočítejme své peníze na veřejnosti.

Je velmi užitečné zapsat si čísla kreditních karet a zákaznický servis (zejména číslo pro případ blokace karty) a kopii svěřit svému partnerovi.

10. Než opustíme auto, zkontrolujme, jestli jsme nic nenechali na zadním sedadle či mezi sedadly. Pro zloděje není opravdu překážkou ani zamčené auto, bez nejmenšího rozmýšlení rozbijí okénko a cokoliv z auta odnesou. I kdyby šlo z našeho pohledu o nevýznamnou drobnost, budeme muset nechat okénko opravit, a to není vždy úplně jednoduché. Dokonce bychom někdy museli dojet do nejbližší pobočky autopůjčovny a požádat o výměnu auta. Určitě by nás to stálo mnoho drahocenného času.


S velkou radostí Vám mohu říci, že nakladatelství Vašut překročilo letos v létě hranici jedenáct tisíc výtisků knížky "Maminko, není mi dobře" prodaných v síti prodejen Kanzelsberger či u jiných prodejců. Knížka není pro mě zdrojem zisku, ale byla psána se snahou poskytnout rodičům vše, co jsem se za čtyřicet let v ordinaci naučil. Nejde o knížku pro mediky, ale naopak, je určena rodičům. Proto se v ní zabývám v jisté míře i alternativními způsoby léčby, či dobrými radami našich babiček.

Informace o léčbě případné koronavirové nákazy najdete v knížce v kapitole "Chřipka". Covid 19 není sice chřipka, příznaky má Covid 19 velmi široké a zejména postinfekční průběh může být jiný,  ale veškerá léčebná a epidemiologická opatření, která provádějí rodiče doma během onemocnění Covidem 19, se s léčbou chřipky shodují. A to včetně podávání léků alternativních a bylinných.

Nemusíte si knížku kupovat, byť je v běžné distribuční i internetové síti. Stačí, když si ji od někoho vypůjčíte. Najdete v ní však mnoho rad, s pomocí kterých si s nemocemi poradíte mnohdy i sami, aniž byste museli do ordinace či na LSPP. Zejména léčbě kašle jsem věnoval velkou pozornost, protože se stále setkávám s chybným podáváním antitussik - léků tlumících kašel, nebo diety při dětském průjmu.

Zkrácené verze o přístupu k běžným nemocem i k domácí léčbě, o kterých píši v knížce, jsem uložil i sem, na náš ordinační web. pod jednotlivými příznaky či diagnózami.


Na knížce spolupracovalo 12 konzultantů a 3 recenzenti, vše renomovaní lékaři jak praktičtí, tak někteří přednostové z klinik FN.  Vydalo ji zmíněné nakladatelství Vašut. Jsem velmi rád, že tak díky knížce můžeme rodičům poskytnout vodítko k tomu, jak přistoupit k příznakům nemocí v době, kdy není možno zajít ke svému praktickému dětskému lékaři. Věřím, že snad knížka bude pro rodiče i nadále užitečnou pomůckou. Na náš web postupně přidávám některé z článků v přiměřeném rozsahu (zatím zde máme léčbu horečky, některé poznámky k očkování, několik zajímavostí ke genetice, informace pro rodiče novorozenců a další).

Knížka by měla sloužit pro řešení nejběžnějších dětských potíží v době, kdy nejsme k dispozici. Třeba tak ušetříte za návštěvu LSPP, protože si ověříte, že Váš způsob léčby dítěte je správný.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

     

     

...