Na našem webu používáme cookies.
Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.
Klíště obecné (Ixodes ricinus) je roztoč, který se živí sáním krve na savcích, plazech a ptácích a v našich středoevropských podmínkách přenáší nejčastěji klíšťovou encefalitidu a lymeskou borreliózu.
Obecně platí, že bychom měli děti kontrolovat co nejčastěji, zejména když se během dne pohybovaly v lese, či ve vysoké trávě. Čím se nám podaří klíště odstranit dříve, tím je menší pravděpodobnost přenesení infekce.
Návod na odstranění klíštěte:
Na rozdíl od dřívějších doporučení není vhodné používat k odstranění mast či olej. Při dušení může klíště vyloučit obsah střev do rány, čímž se zvyšuje pravděpodobnost přenosu infekce.
Nejspolehlivějším způsobem, jak klíště odstranit, je použití plastového háčku, speciální umělohmotné karty s výřezy, či speciálních klíštěk. Všechny pomůcky lze zakoupit v lékárně, klíště jimi vytáhneme bez rizika jeho stlačení a vytlačení obsahu střev do rány. Použití gumových rukavic není nutné pokud nemáme na kůži rukou oděrky či jiná drobná poranění. Po vyjmutí klíštěte ošetříme ranku běžným desinfekčním prostředkem. Klíště spláchneme do toalety.
Pokud zůstanou v rance kusadla klíštěte, nezvyšuje se nebezpečí přenosu infekce, jde jen o drobné cizí těleso v kůži, které by mělo být odstraněno a ranka ošetřena. V ordinaci provádíme vyjmutí kusadel po předchozím znecitlivění.
I po správném odstranění klíštěte může na kůži vzniknout malé zarudnutí. To není závažné, jde jen o místní reakci, kterou ošetříme například Betadinem. Je-li dítě očkováno proti klíšťové encefalitidě, toto onemocnění nehrozí.
Ranku po klíštěti však dále pozorujeme. Pokud by se mezi 3-30 dny (nejčastěji po 7-14 dnech) vytvořilo zarudnutí o průměru alespoň 3 cm, někdy ale i podstatně větší, s centrálním vyblednutím, je třeba uvažovat o možné infekci lymeskou borreliosou a dítě by mělo být vyšetřeno dětským lékařem.
Pokud chceme zjistit, zda klíště bylo nakažené, je to možné. Klíště vložíme do plastového sáčku, zkumavky či malé lahvičky od léků a doporučeným dopisem ho zašleme na adresu Protean s.r.o., Dolní 2102/2 (Státní veterinární ústav) 370 04 České Budějovice.
Vyšetření na klíšťovou encefalitidu: 920 Kč, na lymeskou borreliózu 740,- Kč (2018)
Poznámka: Celá problematika klíšťat, a to včetně ochrany před klíšťaty, je dobře zpravována na www.kliste.cz. Vyšetření klíštěte na lymeskou borreliózu v laboratoři může být užitečné, protože při pozitivním nálezu lze dítě dobře léčit antibiotiky. Pokud však zjistíme vyšetřením, že klíště bylo nakažené klíšťovou encefalitidou, nezbývá nám, než čekat, zda dítě onemocní. Kauzální léčba není a onemocnění často zanechává dlouhodobé následky. Proto je vhodné očkování, poskytuje nám klid alespoň v případě této nákazy.
Problémy, se kterými se mohou rodiče u dítěte během nemoci setkat, jsem shrnul do své knížky "Maminko, není mi dobře", kterou vydalo nakladatelství Vašut v roce 2019. Knížka i její aktualizované dotisky jsou dostupné v běžné knižní distribuci. Zabýval jsem se v ní jak postupy lékařskými, tak i radami, jak v pediatrii využívat léky přírodní.
S velkou radostí Vám mohu říci, že nakladatelství Vašut překročilo letos v létě hranici jedenáct tisíc výtisků knížky "Maminko, není mi dobře" prodaných v síti prodejen Kanzelsberger či u jiných prodejců. Knížka není pro mě zdrojem zisku, ale byla psána se snahou poskytnout rodičům vše, co jsem se za čtyřicet let v ordinaci naučil. Nejde o knížku pro mediky, ale naopak, je určena rodičům. Proto se v ní zabývám v jisté míře i alternativními způsoby léčby, či dobrými radami našich babiček.
Informace o léčbě případné koronavirové nákazy najdete v knížce v kapitole "Chřipka". Covid 19 není sice chřipka, příznaky má Covid 19 velmi široké a zejména postinfekční průběh může být jiný, ale veškerá léčebná a epidemiologická opatření, která provádějí rodiče doma během onemocnění Covidem 19, se s léčbou chřipky shodují. A to včetně podávání léků alternativních a bylinných.
Nemusíte si knížku kupovat, byť je v běžné distribuční i internetové síti. Stačí, když si ji od někoho vypůjčíte. Najdete v ní však mnoho rad, s pomocí kterých si s nemocemi poradíte mnohdy i sami, aniž byste museli do ordinace či na LSPP. Zejména léčbě kašle jsem věnoval velkou pozornost, protože se stále setkávám s chybným podáváním antitussik - léků tlumících kašel, nebo diety při dětském průjmu.
Zkrácené verze o přístupu k běžným nemocem i k domácí léčbě, o kterých píši v knížce, jsem uložil i sem, na náš ordinační web. pod jednotlivými příznaky či diagnózami.
Na knížce spolupracovalo 12 konzultantů a 3 recenzenti, vše renomovaní lékaři jak praktičtí, tak někteří přednostové z klinik FN. Vydalo ji zmíněné nakladatelství Vašut. Jsem velmi rád, že tak díky knížce můžeme rodičům poskytnout vodítko k tomu, jak přistoupit k příznakům nemocí v době, kdy není možno zajít ke svému praktickému dětskému lékaři. Věřím, že snad knížka bude pro rodiče i nadále užitečnou pomůckou. Na náš web postupně přidávám některé z článků v přiměřeném rozsahu (zatím zde máme léčbu horečky, některé poznámky k očkování, několik zajímavostí ke genetice, informace pro rodiče novorozenců a další).
Knížka by měla sloužit pro řešení nejběžnějších dětských potíží v době, kdy nejsme k dispozici. Třeba tak ušetříte za návštěvu LSPP, protože si ověříte, že Váš způsob léčby dítěte je správný.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------