Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

PLANÉ NEŠTOVICE

Plané neštovice

            Plané neštovice jsou velmi nakažlivé onemocnění, postihující nejčastěji batolata a předškolní děti, výjimečně i kojence. Nemocné děti jsou zdrojem nákazy již dva až tři dny před tím, než se objeví vyrážka a týden po jejím vzniku. Do pěti let věku dítěte probíhají plané neštovice zpravidla lehce. Čím je však dítě starší, tím je průběh těžší, nejzávažnější je u dospělých. U nich je i více komplikací (zápal plic, zánět středního ucha, ale i zánět mozku).

 

Inkubační doba

            2-3 týdny, dítě nejčastěji onemocnění ve třetím týdnu od nákazy.

 

Přenos

            Přenášejí se stykem s nemocným, infikovanými předměty, ale i vzduchem, který obsahuje virus planých neštovic. Pacient je infekční 1-2 dny před výsevem vyrážky a 6 dnů po něm.

 

           

 

Příznaky

            V začátcích nemoci může být zvýšená teplota či horečka, není to ale pravidlem. Nejdříve se objeví malé světle červené skvrnky, které ale velmi brzo přecházejí v typické pupínky naplněné vodnatým obsahem se zarudlým lemem. Pupínky připomínají malé perličky, které velmi snadno praskají a pod nimi zůstává vlhká růžová spodina. Pupínky se vysévají ve vlnách, a to 2-5 dnů od prvních kožních projevů.

            Vyrážka může začít kdekoliv po těle, velmi typické je to, že pupínky jsou i ve vlasaté části hlavy a na sliznicích. Postupně se šíří směrem na trup a na končetiny, bývají i v dutině ústní či na pohlavním ústrojí.

            Počet pupínků je velmi individuální. Některé děti mají vyrážku téměř neznatelnou, u některých jsou pupínků po těle stovky. Na rozdíl od pravých neštovic nezanechávají však většinou jizvy.

            Někdy, zejména pokud bychom podcenili tělesný klid v prvním týdnu nemoci, může dojít k závažným komplikacím - varicellovému zánětu mozečku - cerebellitidě, nebo k zánětu mozku, varicellové encefalitidě. Při zánětu mozečku i mozku jsou úporné bolesti hlavy, poruchy rovnováhy a horečka.

            Při nekomplikovaném průběhu planých neštovic puchýřky zasychají během 7-14 dnů ve stroupky, po kterých mohou zůstat pigmentové skvrny. I ty však později mizí. Onemocnění zanechává celoživotní imunitu. Virus zůstává v buňkách nervového sytému a později, často při nejrůznějším oslabení imunity, dojde k reaktivaci infekce, s projevy pásového oparu.

 

 

Výskyt v České republice

            Plané neštovice se vyskytují v průběhu celého roku.

 

Léčba

 

            Protože jde o nemoc virovou, antibiotika se nepodávají, v nejtěžších případech pomůže podání protivirového léku (Zovirax, Herpesin). Když dojde k hnisavému zánětu v místě některé pustulky, což někdy bývá u dětí s ekzémem, předepíše lékař antibiotickou či jinou protibakteriální mast.

            I při lehkém průběhu je třeba dítě udržovat v klidu a nechodit na slunce. Dítěti oblékáme volné, nejlépe bavlněné oblečení.

             Pacienty velmi obtěžuje svědění, proto zejména na něj zaměřujeme pozornost. Utlumit je můžeme dvěma způsoby: lokálně, potíráním pupínků a celkově podáváním antihistaminik s protisvědivým účinkem. U planých neštovic se mi však osvědčila i homeopatika.

a) lokální léčba

            Jednotlivé pustulky můžeme potírat Fenistilem či speciálními přípravky proti svědění, jako je např. Tanno-Hermal lotio či  Octenisept

            Ti, kteří prodělali plané neštovice v době, kdy se na ně pamatují, upozorňují, že není - oproti dosavadním zvyklostem - nejlepší metodou užívat tekutý pudr. Po nanesení sice chladí, ale při vysychání stahuje kůži v okolí a pustulky svědí o to víc. Fenistil je vhodnější: také chladí, lépe se smývá a navíc ho většina rodičů má v domácí lékárně například k ošetřování hmyzího bodnutí.

                       

b) celková léčba

            V léčbě planých neštovic se používá homeopatický preparát Rhus toxicodendron, ředění 15, 4x 2 kuličky denně se rozpustí pod jazykem či u malých dětí na lžičce tekutiny. Pokud podáme Rhus toxicodendron v časné fázi onemocnění, nevytvoří se tak velké množství pustulek a i ty vytvořené méně svědí.

            Když je svědění přesto silné, pomůže Fenistil v kapkách, či Dithiaden v tabletách, ten je ale na lékařský předpis.

            Stále přetrvávajícím mýtem je to, že by se děti neměly při planých neštovicích koupat. Opravdu by se neměly koupat ve vaničce, hrozí infekce jednotlivých pustulek mikroby z oblasti zadečku. Nesmí také prochladnout. Sprchování je však vhodné, nebojím se ani malého množství mýdla zejména na zadeček (např. pevné mýdlo Palmolive). Po dokonalém omytí zaschlého Fenistilu a po umytí hlavičky se dítěti velmi uleví, jednotlivé pustulky můžeme znovu Fenistilem či některým ze speciálních přípravků potřít.

            Pokud se objeví při planých neštovicích horečka, snižujeme ji stejně, jak je uvedeno v článku  "Horečka a její snižování" v kapitole "Mýty a omyly v domácím léčení dětí". Nedaří-li se teplotu snížit, nebo se objeví opozice šíje, je to známka komplikací a dítě musí co nejdříve vyšetřit lékař.

 

           

Typické kožní projevy u planých neštovic: Vlevo je počínající, světle červená skvrna, ze které se do druhého dne vytvoří svědivý puchýřek. Ten je vodnatý, snadno se naruší i dotykem prstu, tekutina odteče a zůstane vlhká, červená spodina. Ta se potom hojí několik dnů.

Prevence

                       

            Proti planým neštovicím existuje účinné očkování. Již v předškolním věku je možné děti očkovat, ale nepokládám to za nezbytné, onemocnění probíhá v tomto věku zpravidla lehce. Pokud však dítě neprodělalo plané neštovice do nástupu do školy, je dobré očkování zvážit. U školních dětí je průběh těžší, dítě zamešká nejméně dva týdny ze školy a je i větší pravděpodobnost komplikací. Vakcína obsahuje živý, ale oslabený virus, který nemůže způsobit onemocnění, ale během několik týdnů si organismus vytvoří protilátky, které přetrvávají do dospělosti.

            Plané neštovice jsou totiž později velmi nebezpečné pro ženy v těhotenství. Pokud se těhotná žena, která nemoc neprodělala ani nebyla očkována, s nemocí setká a onemocní v prvních třech měsících těhotenství, hrozí vývojové poškození plodu, nejčastěji bývají postiženy končetiny, lebka a mozek. Pokud se těhotná žena nakazí až před porodem, miminko se může narodit s vrozenými neštovicemi.

Problémy, se kterými se mohou rodiče u dítěte během nemoci setkat, jsem shrnul do své knížky "Maminko, není mi dobře", kterou vydalo nakladatelství Vašut v roce 2019. Knížka i její aktualizované dotisky jsou dostupné v běžné knižní distribuci. Zabýval jsem se v ní jak postupy lékařskými, tak i radami, jak v pediatrii využívat léky přírodní.

         

...