Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Průjem

Často se v ordinaci setkávám s batolaty a většími dětmi s průjmem a mnoho z nich by mohlo být vyléčeno doma, pokud by byly léčeny správně. Povězme si tedy o léčbě průjmu u dětí tohoto věku trochu podrobněji.

Musím i zde trochu zjednodušovat, průjmů je řada typů, které jsou dány jejich různým původem (infekce, dietní chyby, podávání antibiotik). Společná je však většině akutních průjmů tzv. dysmikrobie, nepoměr mezi těmi správnými a nesprávnými bakteriemi ve střevě. Proto je i v léčbě průjmu několik zásad, které jsou obecně platné.

Základním opatřením je dieta s omezením tuků, zprvu i bílkovin, ale to neříkám nic nového. Stále přetrvávající pověrou je ale to, že každé dítě musí i během prvního dne onemocnění něco jíst. Nemusí. Pokud budeme dítě k jídlu nutit, vyvoláme nechutenství, které bude dlouho přetrvávat. Naopak nezbytný je ale přívod tekutin oslazených Glukopurem. Glukopur dodává organismu energii, ale i živiny potřebné pro obnovu poškozených buněk střeva. Dítěti nabízíme tekutiny často, ale po malých doušcích. Největším mýtem je však podávání hořkého čaje malým dětem, které mají průjem. Metabolickým pochodem popsaným níže začne dítě často zvracet, což léčbu průjmu výrazně ztěžuje.

Léčba

Ať je příčina akutního průjmu infekční či jiná, můžeme vždy předpokládat, že je narušena rovnováha střevních bakterií nutná ke správné činnosti střeva a je třeba ji obnovit. V léčbě průjmu se mi osvědčila kombinace dvou léků pomáhajících ztracenou rovnováhu navodit: Hylak forte a Enterol. Oba léky jsou volně prodejné a kdo má doma malé děti, měl by tato či jiná probiotika, vždy po ruce. Ta neslouží totiž jen k úpravě průjmu, ale i k úpravě plynatosti, která má také často původ v nesprávném poměru střevních bakterií. Hylak forte je účinný, ale má hořkokyselou chuť. Je proto lépe snášen v malém množství sladkého čaje, čaj má potom chuť připomínající čaj s citronem. Enterol je také probiotikum, přesto podáním obou léků vyléčíme průjem dříve, než když podáváme jen jeden. U kojenců a malých dětí, které by tobolku nespolkly, lze účinnou látku vysypat z tobolek a dítěti podat tento prášek v množství 1-2 tobolky za den, u předškolních dětí a u dětí starších podáváme 2 tobolky denně. Léčbu však neukončujeme předčasně. Než se navodí rovnováha střevních bakterií, trvá to 2-3 dny.

Léčba průjmu se liší zpravidla podle zvyklostí v rodině. Často je vedle diety užívána i Smecta. Ta obsahuje čištěný jíl, který ve střevě váže patogenní viry a bakterie. Brání tak sliznici střev proti infekci a škodlivým látkám. Nevstřebává se přitom, je tedy vhodná pro starší pacienty, ale i pro kojence. Není jistě chybou Smectu použít. Důležitější jsou však probiotika, která zasahují příčinu průjmu.

Při průjmu je nutné předcházet dehydrataci a nedostatku minerálů, které u dítěte hrozí, trvá-li průjem déle.

Čaj připravujeme "černý", ne ovocný ani "bylinkový". Vždy ho osladíme, abychom předešli zvracení, nejlépe Glukopurem - hroznovým cukrem, který je rychlým zdrojem energie a méně zatěžuje trávení než cukr řepný. Dětem, které odmítají čaj, můžeme podat jen oslazenou vodu, kterou pro zlepšení chuti nepatrně okyselíme kapkou citronu.

Čím trvá průjem déle, tím je více třeba přidávat minerály. V lékárně lze zakoupit rehydratační roztoky Kulíšek, či Kulíšek forte, případně Enhydrol s banánovou příchutí nebo HIPP ORS 200 s mrkví a rýží.

Kojení se během průjmu nepřerušuje, mateřské mléko svým obsahem obranných látek pomáhá průjem léčit.

 

Odedávna se v léčbě průjmu podávají také mrkvový či rýžový odvar .

Příprava mrkvového odvaru je velmi snadná:

 Několik mrkví nastrouháme a povaříme ve vodě až mrkev změkne, rozmixujeme ji, doplníme vodou na potřebnou hustotu a mírně osladíme Glukopurem. Rozmixovaná mrkev váže na svůj povrch škodlivé látky vzniklé při průjmu a pomáhá je odstraňovat z těla.

 

Příprava rýžového odvaru

Do 500 ml vody dáme asi 5 dkg rýže, kterou uvaříme do měkka. Rozmixujeme ji, protlačíme hustým sítkem a doplníme na původní množství 500 ml vodou. U kojenců užíváme vodu kojeneckou. Odvar osladíme dvěma lžícemi Glukopuru.

Mrkvový či rýžový odvar podáváme podle chuti dítěte, dokud mu chutná. Oba odvary průjem staví a jsou zdrojem tekutiny. Můžeme je střídat nebo smíchat, podáváme je v kojenecké láhvi nebo lžičkou, a to vždy jen tolik, aby množství podané najednou nevedlo ke zvracení.

Přechod z tekuté diety na stravu pevnou

 

Pokud dítě přijímá dobře sladký čaj, mrkvový či rýžový odvar, případně čaj s rozmixovaným banánem, nezvrací a průjem se mírně zlepšuje, můžeme zkusit přecházet pomalu k dalšímu jídlu.

Výhodné jsou potraviny obsahující sodík a draslík:

- Mrkev může být podávána vařená či dušená, dobře je snášen i mírně osolený, nemastný zeleninový vývar, do kterého můžeme opět přidat mrkev nebo rýži.

- Je možné pomalu zkusit bílé pečivo - housky či rohlíky z minulého dne nebo dětské piškoty.

- Postupně do jídelníčku zařazujeme brambory, bramborovou kaši bez mléka, banán, oloupané jablko. Musí být dobře rozmačkané, lépe se tak bude trávit.

- Pokud tyto potraviny dítě snáší, můžeme za dalších 12 hodin zkusit hovězí nebo kuřecí vývar, vařené či dušené bílé maso, postupně pak i meruňky v kompotu a zakysané mléčné výrobky.

- Naposledy přidáváme do potravy tuky: máslo či rostlinný olej.

Jídelníček dítěte s průjmem může být například tento:

1. den - mrkvový či rýžový odvar s Glukopurem

2. den - nemastný zeleninový vývar s mrkví či rýží, suchý rohlík. Tekutiny doplňovat oslazenou nesycenou minerálkou či rehydratačními roztoky. Bramborová kaše bez mléka, banán, loupané jablko, nemléčná rýžová kaše.

3. den - na rohlík trochu másla, hovězí nebo kuřecí vývar, vařené či dušené bílé maso, meruňkový kompot, zakysané mléčné výrobky

4. den - návrat k běžnému jídelníčku

Pokud se však průjem kdykoliv zhorší, nebo se objeví zvracení, vracíme se k dietě prvního dne.

Průjem může být u dětí kombinován se zvracením. Pokud k tomu dojde, hrozí nebezpečí dehydratace. Vedle léčby průjmu je třeba léčit i zvracení, a to tak, jak je uvedeno v příslušném článku této kapitoly "Mýty a omyly v domácím léčení dětí".

Varovné signály dehydratace:

- snížené množství moči

- suché sliznice očí

- snížené napětí (turgor) kůže. Vytvořená řasa na kůži bříška se jen pomalu dostává do roviny.

- slabost, apatie

- zrychlený puls, dech

Dávkování Hylaku Forte a Enterolu

Kojenci a batolata
Hylak Forte 3x1 ml, Enterol 2x1 tobolka
Předškolní děti
Hylak Forte 3x1 ml, Enterol 2x1 tobolka
Školní děti
Hylak Forte 3x2 ml, Enterol 2x1 tobolka

 

 

Hylak forte, Enterol, Smecta, Kulíšek, či Kulíšek forte, Enhydrol s banánovou příchutí nebo HIPP ORS 200 s mrkví a rýží jsou humánní léčivé přípravky určené k vnitřnímu užití. Při jejich užití si prosím pečlivě přečtěte příbalovou informaci.

 Ať je příčina průjmu infekční či jiná, můžeme vždy předpokládat, že je narušena rovnováha střevních bakterií nutná ke správné činnosti střeva a je třeba ji obnovit podáváním probiotik alespoň po dobu tří dnů. Současně jsou nutná dietní opatření, zejména omezení tuků. Dítě však vždy potřebuje ke svému metabolismu cukr. Pokud ho nemá, začne zvracet.

 Objeví-li se během léčby průjmu opakované zvracení či horečka a i přes léčebnou snahu rodičů známky dehydratace, je třeba konzultovat svého lékaře a pokud tento není k dispozici, navštívit lékařskou službu první pomoci.

Problémy, se kterými se mohou rodiče u dítěte během nemoci setkat, jsem shrnul do své knížky "Maminko, není mi dobře", kterou vydalo nakladatelství Vašut v roce 2019. Knížka i její aktualizované dotisky jsou dostupné v běžné knižní distribuci. Zabýval jsem se v ní jak postupy lékařskými, tak i radami, jak v pediatrii využívat léky přírodní.

S velkou radostí Vám mohu říci, že nakladatelství Vašut překročilo letos v létě hranici deseti tisíc výtisků knížky "Maminko, není mi dobře" prodaných v síti prodejen Kanzelsberger či u jiných prodejců. Knížka není pro mě zdrojem zisku, ale byla psána se snahou poskytnout rodičům vše, co jsem se za čtyřicet let v ordinaci naučil. Nejde o knížku pro mediky, ale naopak, je určena rodičům. Proto se v ní zabývám v jisté míře i alternativními způsoby léčby, či dobrými radami našich babiček.

Informace o léčbě případné koronavirové nákazy najdete v knížce v kapitole "Chřipka". Covid 19 není sice chřipka, příznaky má Covid 19 velmi široké a zejména postinfekční průběh může být jiný,  ale veškerá léčebná a epidemiologická opatření, která provádějí rodiče doma během onemocnění Covidem 19, se s léčbou chřipky shodují. A to včetně podávání léků alternativních a bylinných.

Nemusíte si knížku kupovat, byť je v běžné distribuční i internetové síti. Stačí, když si ji od někoho vypůjčíte. Najdete v ní však mnoho rad, s pomocí kterých si s nemocemi poradíte mnohdy i sami, aniž byste museli do ordinace či na LSPP. Zejména léčbě kašle jsem věnoval velkou pozornost, protože se stále setkávám s chybným podáváním antitussik - léků tlumících kašel, nebo diety při dětském průjmu.

Zkrácené verze o přístupu k běžným nemocem i k domácí léčbě, o kterých píši v knížce, jsem uložil i sem, na náš ordinační web. pod jednotlivými příznaky či diagnózami.


Na knížce spolupracovalo 12 konzultantů a 3 recenzenti, vše renomovaní lékaři jak praktičtí, tak někteří přednostové z klinik FN.  Vydalo ji zmíněné nakladatelství Vašut. Jsem velmi rád, že tak díky knížce můžeme rodičům poskytnout vodítko k tomu, jak přistoupit k příznakům nemocí v době, kdy není možno zajít ke svému praktickému dětskému lékaři. Věřím, že snad knížka bude pro rodiče i nadále užitečnou pomůckou. Na náš web postupně přidávám některé z článků v přiměřeném rozsahu (zatím zde máme léčbu horečky, některé poznámky k očkování, několik zajímavostí ke genetice, informace pro rodiče novorozenců a další).

Knížka by měla sloužit pro řešení nejběžnějších dětských potíží v době, kdy nejsme k dispozici. Třeba tak ušetříte za návštěvu LSPP, protože si ověříte, že Váš způsob léčby dítěte je správný.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

         


...