Na našem webu používáme cookies.
Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.
Vitamíny a potravinové doplňky v podzimním a zimním období
V zimním období se mne rodiče často ptají na možnost zvýšení odolnosti svých dětí, které jsou v té době častěji nemocné, než v létě. O příčinách nemocnosti jsme si pověděli, ale to, co platí v létě, platí dvojnásob v zimě, kdy je v ovzduší a i na sliznicích dospělých o mnoho více choroboplodných zárodků. S ovlivňováním všech uvedených příčin je třeba začít už na podzim.
Obecně platí, že ve vyvážené dětské stravě není ani v zimě zásadní nedostatek vitamínů, jakkoliv to výrobci a distributoři syntetických vitamínů stále opakují. Výjimkou může být vitamín C, a to spíše až v časných jarních měsících, kdy ho je méně v bramborách i jablkách a samozřejmě je výjimkou vitamín D v kojeneckém věku, který je třeba pravidelně podávat.
Zdravý dětský organismus je schopen z běžné stravy vstřebat tolik vitamínů, kolik jich potřebuje. Pokud rodiče zatěžují zažívací trakt nadměrným množstvím různých, mnohdy velmi drahých, syntetických multivitaminů, dojde k tomu, že většina z nich bude z organismu vyloučena jako nadbytečná a dokonce může dojít k jistému „zlenivění“ receptorů zodpovědných za jejich vstřebávání, které po vysazení těchto velkých dávek nebudou schopny vstřebat dostatek vitamínů přírodních. Takže rodiče vydají spoustu peněz a dítěti moc nepomohou.
Z chemických prvků, které nemocnost dítěte přímo ovlivňují, je to zinek, selen a železo. Pokud však naučíme dítě přijímat již od batolivého věku rozmanitou stravu, a to včetně masa (při vší úctě k alternativním způsobům a přes své školení v přírodní léčbě, kdy ani Ing. Janča nutnost živočišné bílkoviny nezpochybňoval) nemusíme zinek, selen či železo podávat v syntetické formě.
Přitom je možné odolnost dítěte proti infekcím zvýšit přírodní cestou. Velmi dlouhou a pozitivní zkušenost mám s již uvedeným extraktem z rostliny Echinacea angustifolia (třapatka úzkolistá). Je to bezpečný a velmi účinný stimulans imunitního systému, který využívali již severoameričtí indiáni. Obsahuje látky, které posilují schopnost makrofágů ničit choroboplodné zárodky, zvyšuje tvorbu T a B lymfocytů a interleukinu-1 a v lékárnách lze zakoupit jak sirupy a kapky, tak tablety s touto bylinou.
Problémy, se kterými se mohou rodiče u dítěte během nemoci setkat, jsem shrnul do své knížky "Maminko, není mi dobře", kterou vydalo nakladatelství Vašut v roce 2019. Knížka i její aktualizované dotisky jsou dostupné v běžné knižní distribuci. Zabýval jsem se v ní jak postupy lékařskými, tak i radami, jak v pediatrii využívat léky přírodní.
S velkou radostí Vám mohu říci, že nakladatelství Vašut překročilo letos v létě hranici jedenáct tisíc výtisků knížky "Maminko, není mi dobře" prodaných v síti prodejen Kanzelsberger či u jiných prodejců. Knížka není pro mě zdrojem zisku, ale byla psána se snahou poskytnout rodičům vše, co jsem se za čtyřicet let v ordinaci naučil. Nejde o knížku pro mediky, ale naopak, je určena rodičům. Proto se v ní zabývám v jisté míře i alternativními způsoby léčby, či dobrými radami našich babiček.
Informace o léčbě případné koronavirové nákazy najdete v knížce v kapitole "Chřipka". Covid 19 není sice chřipka, příznaky má Covid 19 velmi široké a zejména postinfekční průběh může být jiný, ale veškerá léčebná a epidemiologická opatření, která provádějí rodiče doma během onemocnění Covidem 19, se s léčbou chřipky shodují. A to včetně podávání léků alternativních a bylinných.
Nemusíte si knížku kupovat, byť je v běžné distribuční i internetové síti. Stačí, když si ji od někoho vypůjčíte. Najdete v ní však mnoho rad, s pomocí kterých si s nemocemi poradíte mnohdy i sami, aniž byste museli do ordinace či na LSPP. Zejména léčbě kašle jsem věnoval velkou pozornost, protože se stále setkávám s chybným podáváním antitussik - léků tlumících kašel, nebo diety při dětském průjmu.
Zkrácené verze o přístupu k běžným nemocem i k domácí léčbě, o kterých píši v knížce, jsem uložil i sem, na náš ordinační web. pod jednotlivými příznaky či diagnózami.
Na knížce spolupracovalo 12 konzultantů a 3 recenzenti, vše renomovaní lékaři jak praktičtí, tak někteří přednostové z klinik FN. Vydalo ji zmíněné nakladatelství Vašut. Jsem velmi rád, že tak díky knížce můžeme rodičům poskytnout vodítko k tomu, jak přistoupit k příznakům nemocí v době, kdy není možno zajít ke svému praktickému dětskému lékaři. Věřím, že snad knížka bude pro rodiče i nadále užitečnou pomůckou. Na náš web postupně přidávám některé z článků v přiměřeném rozsahu (zatím zde máme léčbu horečky, některé poznámky k očkování, několik zajímavostí ke genetice, informace pro rodiče novorozenců a další).
Knížka by měla sloužit pro řešení nejběžnějších dětských potíží v době, kdy nejsme k dispozici. Třeba tak ušetříte za návštěvu LSPP, protože si ověříte, že Váš způsob léčby dítěte je správný.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------