Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Výchova dítěte

           

            Tento článek určitě vybočuje z mého záměru poskytnout rodičům rady k rozhodování o tom, jak řešit nejběžnější akutní zdravotní problémy. Nicméně, zdravotní stav dítěte je výchovou ovlivněn více, než by se na první pohled zdálo.

           

            Během vývoje procházejí děti několika obdobími vzdoru. To první vidíme obyčejně mezi druhým a třetím rokem. Dítě se cítí samostatné, začíná si uvědomovat svoji osobnost a přirozeně zkouší, co si může dovolit k okolí. Pokud mu rodiče nestanoví hranice a dovolí mu vše, není chybou dítěte, že toho zneužívá.

            Není jednoduché dětem hranice vysvětlit, protože našemu dospělému slovníku nemusí plně rozumět. Právě však nalezení dětského slovníku je důležitou cestou k rodičovským úspěchům.

            Hledejme společná řešení, učme děti, aby se učily rozhodovat. Ponechme jim možnost rozhodovat o věcech, které s sebou nenesou zdravotní ohrožení.

            Je přirozené, že děti zkoušejí, kam až mohou svým pláčem a trucováním dojít. Pokouší se naše hranice posunout. Měli by to být ale stále rodiče, kdo musí hranice udržet. Vlídně, ve vzájemné komunikaci, ale velmi důsledně. Ty děti, které se hranice nenaučí respektovat, mají problémy v kolektivu, ať je to zprvu mateřská školka či později škola.

            Nedůsledná výchova, která se eufemisticky označuje jako výchova "volná" posílí možná v dítěti pocit jisté jedinečnosti, ne vždy je však tato jedinečnost přijímána mezi dětmi s pochopením. Může dojít k vyčlenění z kolektivu, dítě se stává obětí šikany. Než ta je potom odhalena, dítě žije ve stresu, a to se všemi psychosomatickými důsledky. Do ordinace pak přichází s únavou, bolestmi hlavy či břicha. Obtíží pramenících z problémového začlenění do kolektivu vrstevníků je u dětí vychovávaných bez vytyčených hranic víc, než bychom předpokládali.

            Výchova k samostatnosti, k jisté míře sebevědomí, by měla být vždy provázena výchovou k realistickému vnímání světa. Dítě by mělo být ve svých názorech sice osobností, ale současně by mělo vědět, že není na světě samo, a že není středem vesmíru, jak to někdy cítí doma.  Dobrou výchovou tak lze zabránit frustraci z poznání, že existují konvence, které nám pomáhají žít v kolektivu. Ušetříme tak dítě zbytečného stresu, k němuž se zákonitě pojí nemoci. Když si tuto skutečnost rodiče uvědomí a budou tak dítě vychovávat, udělají pro zdraví a šťastný život svého dítěte velmi mnoho.

Dvacatero vzkazů rodičům od jejich dětí

  1. Nerozmazlujte mě. Vím dobře, že bych neměl dostat všechno, oč si řeknu - já vás jenom zkouším.

  2. Nebojte se být přísní a pevní. Mám to raději - cítím se tak bezpečněji.

  3. Nedovolte, abych si vytvořil špatné návyky. Musím spoléhat na vás, že je včas odhalíte.

  4. Nedělejte ze mě menšího, než jsem. Nutí mě to, abych se choval nesmyslně jako "velký".

  5. Nehubujte, nenadávejte a nedomlouvejte mi na veřejnosti. Daleko víc na mě zapůsobí, když se mnou promluvíte v klidu a soukromí.

  6. Nevnucujte mi, že mé chyby jsou těžké hříchy. Nabourává to můj smysl pro hodnoty.

  7. Nenechte se příliš vyvést z míry, když řeknu, že vás nemám rád/a. Nejste to vy, koho nenávidím, ale vaše moc, která mě ohrožuje.

  8. Nechraňte mě před všemi následky mého jednání. Potřebuji se někdy naučit snášet obtíže a bolest.

  9. Nevěnujte přehnanou pozornost mým drobným poraněním a bolístkám. Dokážu se s tím vyrovnat.

10. Nesekýrujte mě. Musel bych se bránit tím, že budu "hluchý" a budu dělat mrtvého brouka.

11. Nedávejte mi ukvapené sliby. Pamatujte si, že se cítím mizerně, když se sliby nedodržují.

12. Nezapomínejte, že se nedokážu vždycky vyjádřit tak, jak bych chtěl. Nedokáži být někdy zcela přesný a nebývá mi vždy rozumět.      

13. Nepokoušejte nadměrně mou poctivost. Dostanu strach a pak lžu.

14. Nebuďte nedůslední. To mě úplně mate.

15. Neříkejte mi, že mě nemáte rádi, i když někdy dělám strašné věci.

16. Neříkejte, že mé obavy a strach jsou hlouposti. Pro mě jsou hrozivě skutečné a hodně pro mě znamená, že se mi snažíte porozumět.

17. Nesnažte se mi namluvit, že jste dokonalí a bezchybní. Velmi mě šokuje, když zjistím, že to tak není.

18. Nikdy si nemyslete, že je pod vaši důstojnost se mi omluvit. Po upřímné omluvě se můj vztah k vám stává ještě vřelejší.

19. Nezapomínejte, jak rychle dospívám. Je to určitě těžké držet se mnou krok, ale prosím - snažte se.

20. Nezapomínejte, že nemohu dobře vyrůstat bez spousty lásky a laskavého porozumění. Ale to vám nemusím říkat, že ne?


Problémy, se kterými se mohou rodiče u dítěte během nemoci setkat, jsem shrnul do své knížky "Maminko, není mi dobře", kterou vydalo nakladatelství Vašut v roce 2019. Knížka i její aktualizované dotisky jsou dostupné v běžné knižní distribuci. Zabýval jsem se v ní jak postupy lékařskými, tak i radami, jak v pediatrii využívat léky přírodní.

S velkou radostí Vám mohu říci, že nakladatelství Vašut překročilo letos v létě hranici jedenáct tisíc výtisků knížky "Maminko, není mi dobře" prodaných v síti prodejen Kanzelsberger či u jiných prodejců. Knížka není pro mě zdrojem zisku, ale byla psána se snahou poskytnout rodičům vše, co jsem se za čtyřicet let v ordinaci naučil. Nejde o knížku pro mediky, ale naopak, je určena rodičům. Proto se v ní zabývám v jisté míře i alternativními způsoby léčby, či dobrými radami našich babiček.

Informace o léčbě případné koronavirové nákazy najdete v knížce v kapitole "Chřipka". Covid 19 není sice chřipka, příznaky má Covid 19 velmi široké a zejména postinfekční průběh může být jiný,  ale veškerá léčebná a epidemiologická opatření, která provádějí rodiče doma během onemocnění Covidem 19, se s léčbou chřipky shodují. A to včetně podávání léků alternativních a bylinných.

Nemusíte si knížku kupovat, byť je v běžné distribuční i internetové síti. Stačí, když si ji od někoho vypůjčíte. Najdete v ní však mnoho rad, s pomocí kterých si s nemocemi poradíte mnohdy i sami, aniž byste museli do ordinace či na LSPP. Zejména léčbě kašle jsem věnoval velkou pozornost, protože se stále setkávám s chybným podáváním antitussik - léků tlumících kašel, nebo diety při dětském průjmu.

Zkrácené verze o přístupu k běžným nemocem i k domácí léčbě, o kterých píši v knížce, jsem uložil i sem, na náš ordinační web. pod jednotlivými příznaky či diagnózami.


Na knížce spolupracovalo 12 konzultantů a 3 recenzenti, vše renomovaní lékaři jak praktičtí, tak někteří přednostové z klinik FN.  Vydalo ji zmíněné nakladatelství Vašut. Jsem velmi rád, že tak díky knížce můžeme rodičům poskytnout vodítko k tomu, jak přistoupit k příznakům nemocí v době, kdy není možno zajít ke svému praktickému dětskému lékaři. Věřím, že snad knížka bude pro rodiče i nadále užitečnou pomůckou. Na náš web postupně přidávám některé z článků v přiměřeném rozsahu (zatím zde máme léčbu horečky, některé poznámky k očkování, několik zajímavostí ke genetice, informace pro rodiče novorozenců a další).

Knížka by měla sloužit pro řešení nejběžnějších dětských potíží v době, kdy nejsme k dispozici. Třeba tak ušetříte za návštěvu LSPP, protože si ověříte, že Váš způsob léčby dítěte je správný.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

     

     

...