Na našem webu používáme cookies.
Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.
Prvními hlasovými projevy miminka po narození je pláč a křik. Je to reflexní projev a v průběhu prvních týdnů života začíná novorozenec a kojenec vyjadřovat pláčem nepříjemné pocity.
Skutečným projevem hlasové aktivity je potom broukání, které se objevuje kolem šestého týdne života. To se postupně mění na žvatlání, kterým již dítě napodobuje slova, která od rodičů a sourozenců slyší. Pokud si kojenec nebrouká, může to být první známka poruchy sluchu.
Koncem prvního roku života začíná kojenec vyslovovat první slova, nejčastěji to jsou opakované slabiky ma-ma, ta-ta, ba-ba, kolem 18. měsíce tvoří děti jednoduché dvouslovné věty.
Od druhého roku začínají některé děti tvořit jednoduché věty, ptají se "co je to?", kolem třetího roku se dobře dorozumí s okolím. Ve vývoji řeči existuje velká variabilita, zejména někteří chlapci začínají hovořit až po třetím roce. I v tomto věku je důležitější než vlastní hlasový projev posouzení, zda dítě slyší. Ne každé dítě, které opožděně mluví, musí nutně špatně slyšet, ale nejsme-li si jisti, je vhodné nechat sluch odborně vyšetřit.
Opožděný vývoj řeči může být způsoben zkrácenou podjazykovou uzdičkou, nebo vzácně vývojovými vadami, které ale často diagnostikujeme dříve, než se projeví na řeči: rozštěp patra a rtu, narušený vývoj chrupu či deformace jazyka. Také děti s chorobami centrální nervové soustavy (DMO) mají vývoj řeči opožděný.
Rodiče dětí se často zajímají o to, kdy začít s logopedickou péčí.
U tříletých dětí je návštěva logopeda třeba jen v některých případech: Je-li postiženo rozumění řeči, je-li řeč výrazně nesrozumitelná, či dítě v řeči zadrhává (koktá).
U čtyřletých dětí by měl dítě logoped vyšetřit v případě nesprávné výslovnosti hlásek, které by dítě již umět mělo: M, B, P, D, T, N, L, J, K, G, H, CH, V, F, A, O, U, I, E, OU, AU. Mezi čtvrtým a pátým rokem věku se dítě postupně učí i hlásky Ť, Ď a Ň a Bě, Vě a Mě.
Logoped by měl čtyřleté dítě vyšetřit také tehdy, má-li opožděný vývoj řeči (slovní zásoba je velmi malá, dítě netvoří věty, komolí slova), koktání, či takzvané vývojové dysfázie projevující se ztíženou schopností naučit se řeč používat. Takové dítě dobře vidí, dobře slyší, ale jeho nervová soustava není schopna sluchové a zrakové signály zpracovat. Řeč je nesrozumitelná, s vynechanými slabikami, říkáme ji řeč patlavá.
V pěti letech je potom logopedické vyšetření vhodné u dětí, které dosud neumějí vyslovit C, S, Z, Č, Š, Ž, R a Ř. Je třeba pamatovat na to, že logopedická léčba trvá mnohdy řadu měsíců a je vhodné, když dítě nastupující do školy správně vyslovuje všechny hlásky.
Problémy, se kterými se mohou rodiče u dítěte během nemoci setkat, jsem shrnul do své knížky "Maminko, není mi dobře", kterou vydalo nakladatelství Vašut v roce 2019. Knížka i její aktualizované dotisky jsou dostupné v běžné knižní distribuci. Zabýval jsem se v ní jak postupy lékařskými, tak i radami, jak v pediatrii využívat léky přírodní.
S velkou radostí Vám mohu říci, že nakladatelství Vašut překročilo letos v létě hranici jedenáct tisíc výtisků knížky "Maminko, není mi dobře" prodaných v síti prodejen Kanzelsberger či u jiných prodejců. Knížka není pro mě zdrojem zisku, ale byla psána se snahou poskytnout rodičům vše, co jsem se za čtyřicet let v ordinaci naučil. Nejde o knížku pro mediky, ale naopak, je určena rodičům. Proto se v ní zabývám v jisté míře i alternativními způsoby léčby, či dobrými radami našich babiček.
Informace o léčbě případné koronavirové nákazy najdete v knížce v kapitole "Chřipka". Covid 19 není sice chřipka, příznaky má Covid 19 velmi široké a zejména postinfekční průběh může být jiný, ale veškerá léčebná a epidemiologická opatření, která provádějí rodiče doma během onemocnění Covidem 19, se s léčbou chřipky shodují. A to včetně podávání léků alternativních a bylinných.
Nemusíte si knížku kupovat, byť je v běžné distribuční i internetové síti. Stačí, když si ji od někoho vypůjčíte. Najdete v ní však mnoho rad, s pomocí kterých si s nemocemi poradíte mnohdy i sami, aniž byste museli do ordinace či na LSPP. Zejména léčbě kašle jsem věnoval velkou pozornost, protože se stále setkávám s chybným podáváním antitussik - léků tlumících kašel, nebo diety při dětském průjmu.
Zkrácené verze o přístupu k běžným nemocem i k domácí léčbě, o kterých píši v knížce, jsem uložil i sem, na náš ordinační web. pod jednotlivými příznaky či diagnózami.
Na knížce spolupracovalo 12 konzultantů a 3 recenzenti, vše renomovaní lékaři jak praktičtí, tak někteří přednostové z klinik FN. Vydalo ji zmíněné nakladatelství Vašut. Jsem velmi rád, že tak díky knížce můžeme rodičům poskytnout vodítko k tomu, jak přistoupit k příznakům nemocí v době, kdy není možno zajít ke svému praktickému dětskému lékaři. Věřím, že snad knížka bude pro rodiče i nadále užitečnou pomůckou. Na náš web postupně přidávám některé z článků v přiměřeném rozsahu (zatím zde máme léčbu horečky, některé poznámky k očkování, několik zajímavostí ke genetice, informace pro rodiče novorozenců a další).
Knížka by měla sloužit pro řešení nejběžnějších dětských potíží v době, kdy nejsme k dispozici. Třeba tak ušetříte za návštěvu LSPP, protože si ověříte, že Váš způsob léčby dítěte je správný.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------