Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Zácpa u dětí


            O zácpě, ale i o jiných problémech souvisejících se stolicí u nejmenších dětí, připravím více informací do článku Stolice u kojence.

            U batolat a větších dětí není vždy snadné rozhodnout, zda jde o skutečnou nemoc, nebo jen o chronickou funkční zácpu způsobenou špatnou výživou. Zácpu jako příznak však nelze podceňovat a mnohdy o jejím původu musí rozhodnout až lékař.

            Naštěstí jsou však skutečné choroby vedoucí k zácpě málo časté, a tak bychom se měli před návštěvou lékaře zamyslet nad možnými příčinami ještě doma.

          Projevy

            U batolat a předškolních dětí může dojít k zahuštění stolice ve střevě při nedostatku vlákniny ve stravě či při dehydrataci. Objemná, tuhá stolice je pak často příčinou drobné trhlinky v konečníku, která se stane počátkem bludného kruhu. Obavy z vyprazdňování nutí dítě k zadržování stolice, k jejímu dalšímu zahuštění a ještě bolestivějšímu vyprazdňování.

            Zadržování stolice ve střevě po několik dnů pak vede k plynatosti a bolestem bříška, někdy až k takzvané pseuodoobstipaci, při níž kolem tuhé stolice v konečníku prochází z těla ven malé množství řídké stolice, což je provázeno špiněním prádla. Stav nazýváme enkoprézou, a ta pak teprve přivádí dítě k dětskému lékaři.

            K odstranění zácpy nevede užívání projímadel. V určité fázi jsou užitečná, mnohdy i nutná, ale vždy s nimi musíme pracovat jako s léky pomocnými, přechodnými.             Základem úspěšné léčby jsou režimová opatření a pravidelnost. Ve stravě musí být dostatek vlákniny, naopak je třeba omezit bezezbytkové potraviny, jako je bílé pečivo či čokoláda. Velmi důležitý je dostatek tekutin.

Domácí léčba

            Velmi dobrým a mnohokrát ověřeným způsobem léčby návykové, funkční zácpy, je lněné semínko. Pokud jsou rodiče trpěliví, spolehlivě vyléčí i dlouhotrvající úpornou zácpu.

            Olejnaté semeno lnu obsahuje vysoké procento omega-3 a omega-6 mastných kyselin, a to zejména kyseliny alfa-linolenové, která je v organismu důležitá pro správnou funkci buněčných stěn, nervů, imunity, navíc i snižuje hladinu cholesterolu. Pro léčbu zácpy je však ještě důležitější polysacharidová slupka semen: Pokud semena před použitím nadrtíme (rozkousání, roztlučení v hmoždíři, rozemletí v mlýnku na mák či rozbití tyčovým mixérem), vytvoří se na rozlomených částech semen ostré hrany. I když semeno v zažívacím traktu nabobtná a vede již samo o sobě svým mastným složením ke zvláčnění stolice, ještě mnohem potřebnější je efekt čisticí. Tento efekt nemá žádné projímadlo. Nadrcená semínka svými ostrými polysacharidovými okraji postupně očišťují střevní klky od nánosů stolice, která je na nich při dlouhotrvající zácpě nalepena. Tím obnovují přirozenou funkci klků a později, když lněné semínko postupně vysadíme, již k návratu zácpy nedojde.

            V českých podmínkách lze získat tři druhy lněných semen. Není však třeba řešit, které je pro léčbu zácpy nejvhodnější, jednotlivé druhy lnu se liší spíše vlastnostmi stonku, které jsou důležité ve lnářském průmyslu. Semínko je běžně k dostání v lékárnách.

Osvědčený způsob léčby chronické funkční zácpy

  

            Léčba chronické funkční zácpy je velmi postupný proces; všichni mí pacienti, jejichž rodiče měli dostatek trpělivosti, se ale zácpy zbavili. Největším problémem léčby je to, abychom docílili dostatečného množství lněného semínka přijatého za den. Je však již jen na umu rodičů, jak vynalézaví dovedou být a jak dovedou zharmonizovat chuť dítěte s nutností přijímat samo o sobě ne zcela chutné lněné semínko. Jde však o hodně. Pokud nevyléčíme (s jistým úsilím) zácpu již u dítěte, může mít s vyprazdňováním problémy celý život.

 

 

 

Lněná kaše
3 čajové lžičky lněného semene rozdrtíme a přelijeme šálkem horké vody (mléka). Po 10 minutách ochutíme řídkou horkou kaši medem. Podáváme po lžičkách 3× denně (i častěji) před jídlem.

 

Dobře připravenou lněnou kaši mnohé děti přijmou jako běžnou součást denního jídelníčku.

 

Prevence

 
  • Pravidelnost ve vyprazdňování.
  • U batolat rituály: Při užívání nočníčku umístění v klidném, spíše tmavším zákoutí místnosti.
  • Nedávat dítěti hračky, sedí-li na nočníčku. Místo hraček je lepší pohádka. Každý den může být stejná (opět Pavlovův reflex).
  • Nenutit dítě k vyprázdnění za každou cenu na nočníčku v co nejnižším věku. Schopnost vyprázdnit se na nočníčku je velmi individuální, každé dítě k tomu dospěje v jiném věku.
  • Dostatek tekutin, pravidelná strava.
  • V potravě dostatek vlákniny: neloupané ovoce, zelenina, celozrnný chléb, jogurty, vymačkaný pomeranč, švestkový či meruňkový kompot.
  • Omezit bílé pečivo, borůvky, bílou rýži, vejce natvrdo.
  
  
   
 

Problémy, se kterými se mohou rodiče u dítěte během nemoci setkat, jsem shrnul do své knížky "Maminko, není mi dobře", kterou vydalo nakladatelství Vašut v roce 2019. Knížka i její aktualizované dotisky jsou dostupné v běžné knižní distribuci. Zabýval jsem se v ní jak postupy lékařskými, tak i radami, jak v pediatrii využívat léky přírodní.

S velkou radostí Vám mohu říci, že nakladatelství Vašut překročilo letos v létě hranici jedenáct tisíc výtisků knížky "Maminko, není mi dobře" prodaných v síti prodejen Kanzelsberger či u jiných prodejců. Knížka není pro mě zdrojem zisku, ale byla psána se snahou poskytnout rodičům vše, co jsem se za čtyřicet let v ordinaci naučil. Nejde o knížku pro mediky, ale naopak, je určena rodičům. Proto se v ní zabývám v jisté míře i alternativními způsoby léčby, či dobrými radami našich babiček.

Informace o léčbě případné koronavirové nákazy najdete v knížce v kapitole "Chřipka". Covid 19 není sice chřipka, příznaky má Covid 19 velmi široké a zejména postinfekční průběh může být jiný,  ale veškerá léčebná a epidemiologická opatření, která provádějí rodiče doma během onemocnění Covidem 19, se s léčbou chřipky shodují. A to včetně podávání léků alternativních a bylinných.

Nemusíte si knížku kupovat, byť je v běžné distribuční i internetové síti. Stačí, když si ji od někoho vypůjčíte. Najdete v ní však mnoho rad, s pomocí kterých si s nemocemi poradíte mnohdy i sami, aniž byste museli do ordinace či na LSPP. Zejména léčbě kašle jsem věnoval velkou pozornost, protože se stále setkávám s chybným podáváním antitussik - léků tlumících kašel, nebo diety při dětském průjmu.

Zkrácené verze o přístupu k běžným nemocem i k domácí léčbě, o kterých píši v knížce, jsem uložil i sem, na náš ordinační web. pod jednotlivými příznaky či diagnózami.


Na knížce spolupracovalo 12 konzultantů a 3 recenzenti, vše renomovaní lékaři jak praktičtí, tak někteří přednostové z klinik FN.  Vydalo ji zmíněné nakladatelství Vašut. Jsem velmi rád, že tak díky knížce můžeme rodičům poskytnout vodítko k tomu, jak přistoupit k příznakům nemocí v době, kdy není možno zajít ke svému praktickému dětskému lékaři. Věřím, že snad knížka bude pro rodiče i nadále užitečnou pomůckou. Na náš web postupně přidávám některé z článků v přiměřeném rozsahu (zatím zde máme léčbu horečky, některé poznámky k očkování, několik zajímavostí ke genetice, informace pro rodiče novorozenců a další).

Knížka by měla sloužit pro řešení nejběžnějších dětských potíží v době, kdy nejsme k dispozici. Třeba tak ušetříte za návštěvu LSPP, protože si ověříte, že Váš způsob léčby dítěte je správný.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

     

     


  

    

...