Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Odkazy

Stránky o zdraví a výchově dětí

http://www.detskylekar.cz/

https://vyzivadeti.cz/

https://www.babyonline.cz/vyvoj-ditete/vychova-ditete

http://www.vakciny.cz

http://www.olecich.cz

Ostatní stránky

Osobní web - rady cestovatelům: https://www.cesty-za-sluncem.cz/

Facebook: Ladislav Hanousek


Dostal jsem nedávno jeden zajímavý dotaz. Zda mají fáze měsíce vliv na chování dítěte. - spánek a chuť k jídlu. Samozřejmě se necítím jako odborník v této věci, a tak jen tolik, s čím jsem se kdy setkal. Jen tak, pro zajímavost: Vzhledem k prokázanému vlivu měsíce na stabilizaci zemské osy a příliv a odliv v oceánech, myslím, že i některé práce z oboru pediatrie tento vliv potvrzují. Před několika lety vyšel v časopise Frontiers in Pediatrics článek s volným překladem: Jsou děti podobné vlkodlakům? Šlo o vliv úplňku a jeho vztah ke spánku i k chování dětí v bdělém stavu. Na velkém vzorku dětí (přes 5 tisíc dětí) bylo prokázáno, že spánek dětí je v období úplňku o něco kratší, než když je Měsíc přikloněn k zemi pouze svou neosvětlenou stranou. Nebyl to nějaký zásadní rozdíl, ale statisticky to takto vyšlo. Pokud jde o vztah k váze těla a případnému hubnutí, pohybujeme se spíš v oblasti spekulací, ale myslím, že není vyloučeno, aby se chování člověka.. a tedy i jeho chuť k jídlu mírně cyklicky měnila..🙂

Vzpomněl jsem si na zmíněný dotaz tento čtvrtek (21. března 2019), kdy byl úplněk a k tomu i jasná obloha. Nepozoroval jsem na sobě, že by se mi chtělo nějak méně spát, možná naopak..., přesto jsem vyšel na terasu s fotoaparátem. Tak se o tu radost z úplňku podělím...

A když už jsem přidal obrázek úplňku nočního, ještě jedna fotografie odpolední vyfocená o něco dříve - ze 16. února 2019. To mi takto svítil měsíc do pracovny odpoledne. Ani jsem nemusel na terasu🙂.


Problémy, se kterými se mohou rodiče u dítěte během nemoci setkat, jsem shrnul do své knížky "Maminko, není mi dobře", kterou vydalo nakladatelství Vašut v roce 2019. Knížka i její aktualizované dotisky jsou dostupné v běžné knižní distribuci. Zabýval jsem se v ní jak postupy lékařskými, tak i radami, jak v pediatrii využívat léky přírodní.

S velkou radostí Vám mohu říci, že nakladatelství Vašut překročilo letos v létě hranici jedenáct tisíc výtisků knížky "Maminko, není mi dobře" prodaných v síti prodejen Kanzelsberger či u jiných prodejců. Knížka není pro mě zdrojem zisku, ale byla psána se snahou poskytnout rodičům vše, co jsem se za čtyřicet let v ordinaci naučil. Nejde o knížku pro mediky, ale naopak, je určena rodičům. Proto se v ní zabývám v jisté míře i alternativními způsoby léčby, či dobrými radami našich babiček.

Informace o léčbě případné koronavirové nákazy najdete v knížce v kapitole "Chřipka". Covid 19 není sice chřipka, příznaky má Covid 19 velmi široké a zejména postinfekční průběh může být jiný,  ale veškerá léčebná a epidemiologická opatření, která provádějí rodiče doma během onemocnění Covidem 19, se s léčbou chřipky shodují. A to včetně podávání léků alternativních a bylinných.

Nemusíte si knížku kupovat, byť je v běžné distribuční i internetové síti. Stačí, když si ji od někoho vypůjčíte. Najdete v ní však mnoho rad, s pomocí kterých si s nemocemi poradíte mnohdy i sami, aniž byste museli do ordinace či na LSPP. Zejména léčbě kašle jsem věnoval velkou pozornost, protože se stále setkávám s chybným podáváním antitussik - léků tlumících kašel, nebo diety při dětském průjmu.

Zkrácené verze o přístupu k běžným nemocem i k domácí léčbě, o kterých píši v knížce, jsem uložil i sem, na náš ordinační web. pod jednotlivými příznaky či diagnózami.


Na knížce spolupracovalo 12 konzultantů a 3 recenzenti, vše renomovaní lékaři jak praktičtí, tak někteří přednostové z klinik FN.  Vydalo ji zmíněné nakladatelství Vašut. Jsem velmi rád, že tak díky knížce můžeme rodičům poskytnout vodítko k tomu, jak přistoupit k příznakům nemocí v době, kdy není možno zajít ke svému praktickému dětskému lékaři. Věřím, že snad knížka bude pro rodiče i nadále užitečnou pomůckou. Na náš web postupně přidávám některé z článků v přiměřeném rozsahu (zatím zde máme léčbu horečky, některé poznámky k očkování, několik zajímavostí ke genetice, informace pro rodiče novorozenců a další).

Knížka by měla sloužit pro řešení nejběžnějších dětských potíží v době, kdy nejsme k dispozici. Třeba tak ušetříte za návštěvu LSPP, protože si ověříte, že Váš způsob léčby dítěte je správný.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

     

     

...